Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  KërkoKërko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Zbulimi i shkencëtarëve, sa më i madh të jetë rrjeti miqësor në Facebook,aq më i madh është truri i

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Administratori
Administrator
Administrator
Administratori


Numri i postimeve : 1038
Pikët : 26300
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 33
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

Zbulimi i shkencëtarëve, sa më i madh të jetë rrjeti miqësor në Facebook,aq më i madh është truri i Empty
MesazhTitulli: Zbulimi i shkencëtarëve, sa më i madh të jetë rrjeti miqësor në Facebook,aq më i madh është truri i   Zbulimi i shkencëtarëve, sa më i madh të jetë rrjeti miqësor në Facebook,aq më i madh është truri i Icon_minitime5th February 2012, 20:33

Zbulimi i shkencëtarëve, sa më i madh të jetë rrjeti miqësor në Facebook,aq më i madh është truri

Zbulimi i shkencëtarëve, sa më i madh të jetë rrjeti miqësor në Facebook,aq më i madh është truri i Facebook

Anisa Beqiri
Sipas shkencëtarëve sa më i madh të jetë rrjeti juaj miqësor ...
në Facebook,aq më i madh është truri juaj.Studiuesit në universitetin e Londrës vëzhguan skanimet e trurit të 125 studentëve universitar, të gjithë përdorues aktiv të Facebook.


Ata krahasuan përmasat e trurit të tyre dhe arritën në përfundimin se lënda gri në studentët me më tepër miq në Facebook ishte më voluminoze se sa në studentët me më pak miq.Lënda gri është pjesa e trurit përgjegjëse për inteligjencën.
Vecanërisht amigdala, zona përgjegjëse për memorien dhe përgjigjet emocionale, ishte më e madhe në përdoruesit të Facebook më me tepër miq. Një studim i mëparshëm ka treguar se përmasat e trurit janë të lidhur ngushtë me numrin e miqve në botën reale, por studimi ishte i përqendruar vetëm në amigdalën.

Zona të tjera të trurit ishin më të mëdha në lidhje më numrin e miqve në Facebook, por jo në numrin e miqve në botën reale. Studiuesit nuk din të thonë nëse madhësia e lëndës gri vjen si rezultat i të pasurit më tepër miq, apo zona gri më e madhe lehtëson në një far mënyre krijimin e më tepër lidhjesh shoqërore.

albnow.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://uni-prizren.albanianforum.net
 
Zbulimi i shkencëtarëve, sa më i madh të jetë rrjeti miqësor në Facebook,aq më i madh është truri i
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çifti që është martuar 100 herë
» Ali Berisha: Gabimet e një fjalori të madh
» Gjerat e vogla kane kuptim te madh
» Ç'është Kushtetuta
» Cfare eshte komunikimi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Kuriozitete-
Kërce tek: