Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Historik i Sony Inc.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14668
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Historik i Sony Inc.   20th August 2012, 20:32

Historik i Sony Inc.

Sony (japonisht: ソニー株式会社) është një korporacion (kompani) multinacional ngaJaponia, që u themelua më 1946 nga Akio Morita dhe Masaru Ibuka. Emri Sony është një kombinim i fjalëve nga latinishtja sonus (tingull) dhe anglishtja sonny (vogëlushe).
Sony është një nga kompanit udhëheqëse në prodhimin dhe fushën e elektronikës,videos, komunikacioneve, video lojërave dhe në teknologjin e informacioneve, dhe një nga kompanit më të mëdha në mjetet e argëtimit (Media Entertainment).

Quajtur fillimisht Tokio Tsushin Kogyo (Tokyo Telecommunications Engineering Company), rrënjët e Sony-it shkojnë prapa më shumë se gjysmë shekulli në vitin 1946, kur ajo u themelua nga Masaru Ibuka dhe Akio Morita.
Në ekonominë e paralizuar pas luftës japoneze Ibuka dhe Morita e siguruan jetësën e tyre duke riparuar radio dhe duke prodhuar numra të vegjël të voltmetrave, përderisa ishin kërkonin për të zhvilluar një të ardhme për projektimin dhe prodhimin e elektronikës të re.
Ndoshta e habitshme, risia e tyre e parë elektronike ishte një tenxhere automatike e orizit. Suksesi i kësaj ishte i kufizuar, por ishte i pari në linjën e gjatë të risive të cilat vazhdojnë edhe sot.
Ibuka dhe Morita ishin mendimtarë globalë. Ata e kuptuan nevojën për një markë globale që kalonte kufijtë kulturorë dhe gjuhësorë në mënyrë që të zgjeronin biznesin në SHBA dhe më vonë në Europë.
TTK tashmë ishte duke u përdorur nga një kompani tjetër, kështu që u përvetësua emri i ri Sony. Emri Sony rrjedh nga fjala latine sonus që ka kuptimin tingull dhe fjala angleze sonny-boy që ka kuptimin sonny-djalë, një termë i përdorur nga amerikanët në 1950 për të treguar një djalë të ndritshëm.
Edhe pse emri i kompanisë nuk është ndryshuar zyrtarisht në Sony Corporation deri në vitin 1958, produkti i parë i markës Sony ishte radio-tranzistori TR-55 i cili doli në shitje në vitin 1955.
Kjo u pasua menjëherë nga radio-tranzistorët e parë botërorë të Sony-it „pocketable“.
Histori e Sony-it ne Mbretërinë e Bashkuar ka filluaar në vitin 1968 kur Sony i Mbretërisë së Bashkuar u themelua në Londër. Gjashtë vjet më vonë Sony u bë kompania e parë më e madhe japoneze që kishte hapur një fabrikë në Britani të Madhe.
Sot ka dy fabrika, në Ëales, në Bridgend dhe Pencoed, të cilat ndërmjet tyre prodhojnë kamera transmetuese, televizorë dhe komponentet për Britani të Madhe dhe të eksportit në vendet e tjera në mbarë botën.
Kështu, Sony u nderua me çmimin prestigjioz Queens për eksport në katër raste në vitet e ’80 dhe ’90.
Sot Sony i BM punëson rreth 4500 persona në funskione të prodhimit, shitjes dhe marketingut. Selitë e Sony-it në MB janë të vendosura në Brooklands, praën Vejbrixhit, në Surrey, në vendin e Brooklands Racing Circuit, vetëm Brenda 25m.


Burimi:
http://www.sony.co.uk/article/id/1060176719725
http://sq.wikipedia.org/wiki/Sony
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Historik i Sony Inc.
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Administrim Biznesi-
Kërce tek: