Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Bateria që kthen letrën në energji

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14868
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Bateria që kthen letrën në energji   28th December 2011, 22:32

Në vitin 2007, kompania elektronike “Sony” prezantoi një apartar për dëgjimin e muzikës, i cili punonte me bateri që prodhonte elektricitet duke gëlltitur ushqim, ashtu siç bëjnë edhe njerëzit.Megjithatë, një prodhim i ri i sapoprezantuar është në gjendje të krijojë energji nga një burim shumë më pak i kushtueshëm. Këtë herë bëhet fjalë për një “bio-bateri’, e cila funksionon nëpërmjet një enzime që tret letrën dhe e transformon atë në energji.

Shpikja e rrallë e kompanisë japoneze është prezantuar në një panair për produktet e së ardhmes.

Siç u demonstrua në panair, prodhimi i “Sony” ishte shumë i efektshëm në një ambient zyre, ku letrat që nuk duheshin më, futeshin në një anë të baterisë, e cila i treste dhe nëpërmjet tyre ishte në gjendje të mbante në punë një ventilator të vogël.

Enzima e përdorur, celulaza, është në gjendje të shpërbëjë materialin kryesor të letrës, celulozën, deri në elementet e saj bazë, midis të cilëve edhe sheqeri. Bateria “bio-organike” është në gjendje të transformojë më pas sheqerin në energji.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Bateria që kthen letrën në energji
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Basha i përgjigjet Letrës së Kadaresë: Pse nuk tërhiqem dot nga gara.
» Emocionohet imami Krasniqi: All-llahu i madhëruar nuk ta kthen shpinën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Tjetër-
Kërce tek: