Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Definimi i B2B (Biznesi-drejt-biznesit)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 15018
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Definimi i B2B (Biznesi-drejt-biznesit)   26th December 2011, 21:29

Definimi i B2B (Biznesi-drejt-biznesit)Biznesi elektronik si një degë e re ka një zhvillim të hovshëm në të gjitha aspektet. Si një lëndë e re dhe e cila zhvillohet në kontinuitet, definimi i saj dhe dhe i komponentave të biznesit elektronik shpesh herë ndryshojnë. Duke shfletuar literaturë të ndryshme mund të gjesh disa definicione për një lëmi. Por qka është më e rëndësishmja se esenca e të gjitha definicioneve është e njëjtë, Të bërit biznes nëpërmjet internetit. Një definicion për biznes-drejt-biznesit B2B do të ishte: “Biznesi-drejt-biznesit është lëmi e cila referon transakcionet e kryera ndërmjet organizatave në mënyrë elektronike duke shfrytëzuar Internetin, Ekstranetin, Intranetin ose rjete private.” Nga ky definicion kuptojmë se B2B përfshin të gjtha blerjet dhe shitjet apo këmbimin e informacioneve, porosive të strukturuara, produkteve ose shërbimeve nëpërmjet internetit nga organizata afariste dhe joafariste.

Llojet kryesore të transakcioneve në B2B (biznes-drejt-biznesit)

Numri i shitësve dhe i blerësve dhe forma e participimit e përdorur në B2B determinon këta lloje të tregtisë biznes-drejt-biznesit (B2B):
a) Pala shitëse- një shitës drejt shumë blerësve
b) Pala blerëse- një blerës shumë shitës
c) Berzë elektronike-shumë shitës – tek shumë biznese
d) Bashkëpunimi biznesor- aktivite te tjera përveq përveq blerjes dhe shitjes nëpërmjet partnerëve biznesor.Llojet kryesore të tregjeve elektronike në B2B (Biznes-drejt-biznesit)
Këta forma janë llojet kryesore të tregjeve elektronike në B2B:
• Një-ndaj-shumë dhe shumë-ndaj-një
• Ndërmjetsuesit • Shumë-ndaj-shumë
• Tregtia elektronile kolaborative
• Biznesi-ndaj-biznesit-ndaj-konsumatorit (B2B2C)

Një-ndaj-shumë dhe shumë-ndaj-një
Një-ndaj-shumë dhe shumë-ndaj-një tregjet, një ndërmajre dhe ndoshta edhe të gjitha ndërmarjet tjera( pala-shitëse e tregut), ose të gjithë blerësit(pala-blerëse e tregut) . Për shkak se tregtia elektronike është e fokusuar në nevojat e transakcioneve të ndërmarjeve të vetme të blerejes dhe shitjes , ky lloj i biznesit i tregtisë elektronike është i referuar teCompany-centrik EC. “Company-centrik tregtia elektronike është është pjesë e tregtisë elektronike e cila është e fokususar në nevojat për blerje ose shitje të një ndërmarje” Në company-centrik tregjet ndërmarjet e palës shitëse dhe palës blerëse, individualëisht kanë kontroll mbi atë se kush mer pjesë në transakcionet gjatë shites ose blerjes dhe në mbështetjen e sistemit informativ. Këta transakcione në esencë janë private. Për atë shak tregjet e palës-shitëse dhe palës-blerëse janë të mbikqyrura.

Ndërmjetësuesit
Shumë aktivitete të një-ndaj-shumë dhe shumë-ndaj-një të tregtisë elektronike krahen pa ndihmën e ndërmjetsuesve. Sidoqoftë kur biznesi ndodh në ankande, blerësit e përgjithshëm ose transakcionet koplekse shpesh herë përdoret ndërmjetsuesi.

Shumë-ndaj-shumë

Në shumë-ndaj-shumë tregjet elektronike, shumë blerës dhe shitës takohen nëpërmjet mediumeve elektronike me qëllim të basjkpunimit ndërmjet tyre. Eksistojnë disa lloje të cilat zakonisht njohen si berza elektronike. “Berzat elektronike janë lloj i tregtisë elektronike shumë-ndaj-shumë, të cilat zakosisht janë krijuar dhe mirmbahen nga pala e tretë, në të cilën shumë blerës dhe shumë shitës takohen nëpërmjet mediumeve elektronike për të bashkëpunuar mes veti.” Bezat elektronike janë për të gjitha palët e interesuara (blerësit dhe shitësit).

Tregtia kolaborative
Ndërmarjet bashkëpunojnë ndërmjet tyre edhe për qëllime tjera , përskaj shitjes dhe blerjes. Si shmebull mund të marim tregtinë kolaborative e cila ka të bjë me komunikimin, dizajnimin, planifikimin edhe shkëmbimin e informatave ndërmjet partnerëve biznesorë. Që një biznes të kualifiohet në tregtinë kolaborative, aktivitet e ndërmara patjetër duhet të prezentojnë më shumë se transakcione financiare. Për shembull mund të përfshihen proceset e dizajnimit, prodhimit ose menaxhmentit.
Biznesi-drejt-biznesit-drejt-konsumatorit (B2B2C) Rast special i B2B është B2B2C (biznesi-drejt-boznesit-drejt-consumatorit). Me B2B2C ndërmarjet iu shesin ndërmarjeve por gjithashtu ju shpërndajnë vlera edhe më të vogla individëve ose ndërmarjeve të vogla (konsumaotrëve)

/pjese e punimit seminarik
Universiteti i Tetoves
Punoi: Vullnet Bajrami
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Definimi i B2B (Biznesi-drejt-biznesit)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Murat Jashari: Kosova drejt humnerës
» Frank Shkreli: Bashkimi i Kombit - Enderra qe nuk shuhet
» Bleron Baraliu:Vetëvendosje ka të drejtë te Dheu i Bardhë!
» Kërkesë për sqarimin e drejtë dhe gjithanshëm të rrethanave të vdekjes së të ndjerit Dedë GECAJ në burgun regjional hetues të St. Galen-it në Zvicër

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Menaxhment Ndërkombëtar-
Kërce tek: