Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Më shpejtë se drita

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14868
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Më shpejtë se drita   12th December 2011, 07:51

Më shpejtë se dritaShkencëtarët pretendojnë se kanë matur një thërrmijë atomike me shpejtësi më të madhe se ajo e dritës.Shkencëtarët kanë bërë një zbulim i cili, nëse vërtetohet, mund të ndryshojë ligjet e fizikës.
Një grup shkencëtarësh ndërkombëtar thotë se ka matur një thërmijë nën-atomike, e quajtur neutrino, të lëvizë më shpejt se shpejtësia e dritës – diçka kjo që konsiderohej e pamundur.
Një përshpejtues (akselator) thërmijash dërgoi një tufë neutrinosh në një largësi prej 730 kilometrash, nga Qendra Evropiane për Kerkimet Bërthamore në Zvicër deri në një laborator në Itali. Shkencëtarët thanë se ata ishin shumë të habitur kur vunë re se neutrinot e kishin bërë këtë distancë brenda 60 nano-sekondash, pra më shpejt se shpejtësia e dritës.
Teoria e relativitetit e Albert Ainstaijnit e vitit 1905 është një gur themeli për regullat e fizikës moderne dhe ajo bazohet mbi idenë se asgjë nuk lëviz më shpejt se drita.
Nëse ky zbulim mbi neutrinot vërtetohet, ai do të hedhë dyshime mbi shumicën e zbulimeve të bëra mbi mënyrën se si funksionon universi. /zia/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Më shpejtë se drita
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Drita Fejza:DITA MË ËSHTË PAK NATA SHUM E GJATË...
» Kristaq Shabani:Njoftim për libër të ri-Syriha Ademovi-Drita, syri i shpirtit
» Drita Krasniqi:Mark o vlla stë harron motra
» Baki Ymeri:MAGJIA E KRISHTËRIMIT DHE DRITA E DASHURISË
» Pirro Çako: Ju rrëfej 25 vitet me Invën, nuk ia fal lidhjen e shpejtë me një burrë tjetër

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Working :: Shkenca-
Kërce tek: