Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Organizma njëqelizorë sa shuplaka 10 mijë metra nën det

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14868
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Organizma njëqelizorë sa shuplaka 10 mijë metra nën det   12th December 2011, 07:49

Organizma njëqelizorë sa shuplaka 10 mijë metra nën detHulumtues të thellësive më të mëdha oqeanike gjatë decenieve të fundit kanë bërë zbulime të pabesueshme e fundit vjen nga shkencëtarët e Institutit Screeps për Oqeanografi në Universitetin e Kalifornisë në San Diego. Ata në Llogoret e Marianit në Oqeanin e Qetë, në thellësinë 11 kilometra, kanë zbuluar organizma njëqelizorë të mëdhenj sa shuplaka e njeriut.
Ksenofioforët janë organizma njëqelizorë të mëdhenj 10 cm që jetojnë ekskluzivisht në thellësitë e mëdha por deri më tash nuk ishin lokalizuar aq thellë nën sipërfaqe. Shkencëtarët amerikanë i gjetën në thellësinë 10,6 kilometra.
Rekordi i deritashëm për ksenofioforë ka qenë thellësia 7,6 kilometra. Këta organizma ngjasojnë në meduza, e trupi i tyre mund të përballojë shtypjen e tetë tonëve në sipërfaqen prej 2,5 centimetra, dhe kjo gjë u mundëson të qëndrojnë në kushte të tilla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Organizma njëqelizorë sa shuplaka 10 mijë metra nën det
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Working :: Shkenca-
Kërce tek: