Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Voyager-1 arrin në kufirin e Sistemit Diellor

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14868
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Voyager-1 arrin në kufirin e Sistemit Diellor   12th December 2011, 07:47

Voyager-1 arrin në kufirin e Sistemit DiellorSateliti “Voyager -1”, i dërguar në hapësirë në vitin 1977 nga Zyra Hapësinore Amerikane (NASA) ka arritur në kufijtë e Sistemit Diellor.
Të dhënat e fundit të Voyager -1, i cili analizon Sistemin Diellor në një largësi 285 trilion km (30 vite dritë) u prezantuan në takimin e Lidhjes Gjeofizike amerikane të organizuar në San Francisco.
“Voyager -2” udhëton në drejtim të kundërt të Sistemit Diellor.
Jashtë kufijve të sistemit, Dielli ndihet si një “yll i vockël”.
Ndërkohë që gjysmë hemisfera Veriore kalon stinën e dimrit, drita e Diellit e ndodhur 151milion km larg Tokës arrin brenda 8,44 minutave.
Në pllakën e ndodhur në “Voyager -1” të dërguar në hapësirë nga që më 5 Shtator të vitit 1977 , NASA përshëndeti me fjalën “gëzuar mëngjesin”. Në pllakë gjenden shumë fotografi, pjesë muzikore dhe zëra natyrore si zëri i shiut, stuhisë. /Start/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Voyager-1 arrin në kufirin e Sistemit Diellor
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Working :: Shkenca-
Kërce tek: