Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  KërkoKërko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kush është Drakulla/Vampiri, që përdoret për t'i frikësuar fëmijët?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ruvejda
Fillestar
Fillestar



Numri i postimeve : 51
Pikët : 22699
Reputacioni : 0
Join date : 06/11/2011

Kush është Drakulla/Vampiri, që përdoret për t'i frikësuar fëmijët? Empty
MesazhTitulli: Kush është Drakulla/Vampiri, që përdoret për t'i frikësuar fëmijët?   Kush është Drakulla/Vampiri, që përdoret për t'i frikësuar fëmijët? Icon_minitime10th November 2011, 21:49

Përgaditi: Fatlum Sadiku



Si fëmijë, duke qenë nën ndikimin shkollar, mediaik dhe kinematografik të social-liberalizmit jugosllav, e më vonë edhe perendimor, shumë nga ne jemi rritur me mitin e Drakullës/Vampirit. Drakulla/Vampiri, personifikohej/t, si krijesë e frikshme me dhëmbë shkyes, qe paraqitej në skuta të ndryshme, kryesisht natën, që rrëmbente fëmijë, mbyste e masakronte njerëz etj. Për Drakullën bëheshin edhe romane (romani i Bram Stocker-t "Dracula"), filma (i James V. Hart-it, me po të njetin emëretj.,) dhe ne si fëmijë, i nënshtroheshim mistifikimit të mëtejmë të tij si personazh, bërjes së tij gati Zot, si dhe fiksioneve tjera psikologjike. Por sot, pak nga ne dijmë se kush ishte në të vërtetë Drakulla/Vampiri. Aq më pak se ishte nga Ballkani (Rumania e sotme), dhe se ishte figurë kryqtare që luftoi kundër osmanëve/muslimanëve dhe se qiellorizimi i tij aq i madh, është një mit i krishterë. Dhe aq më pak, se afiloi për pak kohë edhe me Skënderbeun, duke e ftuar atë në "Urdhërin e Dragoit". Për të gjithë ata që nuk e dijnë: emërtimi "Drakulla", vie nga patronimi "Dracul", respektivisht qe mbiemri i Dinastisë Hereditare e Rumanisë "Drakuleshti" të shekullit XV. Megjithëse patrionimi tregon linjën familjare, që nisi me Vlad Dragonin (1393-1447), i tërë miti i Drakullës/Vampirin, lidhet me të birin e tij, Vojvoda/Empalier Vlad Tepes III, të cilit i'a preu kokën ushtria e Sulltan Mehmet Fatihut, më 1476, duke e dërguar si trofe kokën e tij, para vetë sulltanit.

Por kush ishte Vlad Tepesi? Pas vdekjes së babit së tij të syrgjynosur po ashtu nga ushtria osmane, Vladi refuzoi në vitin 1459 t'u paguante vergi osmanëve. Gjatë viteve 1460-1462, Vlad Tepesi duke kaluar lumin Tuna, u shpalli luftë osmanëve duke u shkaktuar disa disfata rradhazi. Këtu nisë mistifikimi i tij si personazh nga legjenda krishtere, ngase thuhet se tërë fushat e dyluftimit me osmanët, i mbushi me gjak, dhe se u'a pinte gjakun osmanëve/muslimanëve. Megjithatë, në Betejen e Targovishtes në Bullgari, Mehmet Fatihu mori Kalanë e vendit, dhe Vlad Tepesi iku, pas një përpjekjeje të pasukseshme për ta vrarë sulltanin. Pas këtij viti, një pjesë e madhe e Principatës Danubiane të Rumanisë (atëbotë Eflak-ut), hyri nën administrimin osman. I zën ngushtë, Vlad Tepesi, tentoi të lidhte aleancë me princin hungarez Matias Konvirusin, por që u refuzua, pasi që Konvirusi atëbotë ishte në paqe me osmanët (më vonë ky u zu rob në Buda). Në mes viteve 1474 dhe 1476, bëri planet se si të rikthej në Eflak. Së bashku me nipin e tij Stefan Cel-Marin ("Stefani i Madh i Molldavisë III") u rikthye në Eflak, u shpall mbret, dhe sulmoi osmanët me një ushtri prej 300 vetash, por pësoi dsfatë të rëndë dhe u vra. Rezistenca e fundit rumano-molldave karshi Perandorisë Osmane, përfundimisht mbaroi më 1538, pas mboshtjes së Vojvoda Petrusë, nga Sulltan Sylejmani sundues i 18.5%-shit të botës.

Pas vdekjes së Vladit, miti për të si një Vampir, pati arrirë në Hungari, Rusi, e Perandorinë e Shenjtë (më vonë Austri-Hungari/Gjermani)...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush është Drakulla/Vampiri, që përdoret për t'i frikësuar fëmijët?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sa veze kane femijet? - Problem logjik
» Kush do behet miliones-Anglisht
» Kush u pranu gjuhe angleze
» Ç'është Kushtetuta
» Cfare eshte komunikimi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Tema te ndryshme-
Kërce tek: