Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si te marresh vendime sa me te drejta

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14568
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Si te marresh vendime sa me te drejta   2nd October 2011, 08:48

Si të marrësh vendime sa më të drejtaMarrja e një vendimi nuk është gjithmonë e lehtë siç duket. Ndonjëherë, një vendim mund të ndryshojë jetën tënde dhe atë të tjerëve. Këto këshilla do të ndihmojnë në procesin e zgjedhjes

1.Analizo të gjitha mundësitë e zgjidhjes së problemit.
2.Kërko të arrish të gjithë informacionet që mund të të ndihmojnë në zgjedhje. Flit me personat e duhur, kërkoju miqve dhe familjarëve opinionin e tyre dhe kërko argumentin që të intereson në libra e gazeta.
3.Akumuko të gjithë përvojën e nevojshme për të kuptuar plotësisht pasojat e zgjedhjes tënde.
4.Shkruaj një listë pasojash që rrjedhin nga zgjedhjet e mundshme. Seleksiono ato që për ty janë më të rëndësishmet. 5.Nuk ekzistojnë vendime plotësisht të drejta apo të gabuara. E gjitha varet nga ty dhe nga personi yt.
6.Mendo për të gjitha stepjet që në këtë moment të bën të drejtohesh nga një farë vendimi dhe analizoje objektivisht. 7.Kërko një kompromis mes nevojave dhe aspiratave të tua.
8.Kujtohu që nuk ka vendime perfekte dhe të gjitha zgjedhje janë bërë në një gjendje pasigurie të pjesshme
9.Merre vendimin tënd!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Si te marresh vendime sa me te drejta
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: