Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sa vlen vendi i punes

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14568
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Sa vlen vendi i punes   2nd October 2011, 08:46

Sa vlen vendi i punes?

Sfida
Puna ideale lëviz në linjën prej tepër vështirë deri në atë
tepër lehtë dhe e kundërta. Hulumtimet tregojnë se truri “lulëzon” kur
vendoset në atë kufi tepër të hollë, respektivisht stagnon kur
ballafaqohet me punët që mund t’i kryejmë lehtësisht.

Ndikimi
Faktor jashtëzakonisht i rëndësishëm është edhe kompania në të
cilën punoni, respektivisht a bën edhe ajo diçka që ta bëjë këtë botë më
të mirë. Kjo është mundësia për të marrë pjesë në diçka që edhe për
veten do të mendoni se është e shkëlqyeshme.

Miqësia
Shumë miqësi kanë filluar në vendin e punës. Me kolegët kaloni
shumicën e kohës. Por, nganjëherë kjo mund të jetë problem në rast se
dëshironi ta lini vendin e punës.

Mirënjohje
Mirënjohjet për punën e kryer mirë janë diçka që të gjithë të
punësuarve u përshtatet. Kjo është një strategji e shkëlqyer afatgjatë
për kompaninë, por nuk duhet të teprohet. Ideale do të ishte nëse
përgjegjësit (shefat), madje edhe disa nga bashkëpunëtorët, ju
lavdërojnë. Kjo do t’ju bëjë edhe më të lumtur, sa madje do tëju nxis të
hyni edhe me më shumë entuziazëm në botën e biznesit, madje edhe do të
punonit me orar më të gjatë se ai i zakonshmi.

Baraspeshë punë – jetë
Nëse punoni me orar më të shkurt (më pak), kjo do të ishte e
shkëlqyeshme, por puna me orar shtesë është negative dhe assesi në
mënyrë tjetër nuk do të mund ta sqaroj këtë. Pozitat e punës me stres të
lartë që përskaj punës në zyre përfshijnë edhe punë në shtëpi dhe rënie
të ziles së telefonit pandërprerë ndikojnë negativisht tek ju dhe puna
juaj. Çdokush ka periudha stresi, por kur është kohë pas kohe, nuk është
ndonjë gjë e madhe. Mirëpo, këta faktorë mund shumë lehtë ta ndryshojnë
atë që ju merr shumë energji dhe kohë. Çmenduria konstante është diçka
që shumë lehtë mund të ju shkatërrojë ju dhe ta shkatërrojë jetën tuaj
private dhe nëse kjo pikërisht tani po ju ndodh, atëherë është momenti i
duhur të bëni përllogaritje se sa janë përfitimet, e sa është koha e
humbur me më të dashurit.

burimi/ www.materiale-ekonomike.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Sa vlen vendi i punes
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Xun Çetta:Ndodhi edhe kjo

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: