Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Sindikatat

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14868
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Sindikatat   2nd October 2011, 08:37

Cfare jane sindikatat?

SINDIKATAT

Sindikatat dhe organizatat e punedhenesve jane organizata
profesionale shoqerore te pavarura qe krijohen si bashkime vullnetare te
punemarresve ose punedhenesve.Qellimi i tyre eshte perfaqesimi dhe mbrojtja e
te drejtave dhe interesave ekonomike ,profesionale dhe shoqerore te antarve te
tyre.Organizatat e punedhenesve dhe te punemarresve kane te drejte te krijojne
federata e konfederata dhe te antaresohen ne to.Federatat krijohen nga bashkimi
vullnetar i dy ose me shume organizatave profesionale.Konfederatat krijohen nga
bashkimi vullnetar i dy ose me shume federatave.

Akti i krijimit dhe statuti i cdo organizate profesionale
duhet te nenshkruhen nga jo me pak se 5 antare themelues per organizaten e
punedhenesve dhe ne jo me pak se 20 antare themelues per organizaten
profesionale te punemarresve.

Ne statut detyrimisht duhet te percaktohen:

1- Emri i organizates

2-Vendi ku ndodhet selia e saj

3-Qellimi i saj

4-Kushtet e pranimit,te doreheqjes dhe te
perjashtimit te antarve

5-Te drejtat dhe detyrat e antarve

6-Perberja dhe funksionimi i organeve
drejtuese si dhe kohezgjatja e mandateve te tyre

7- Masat qe merren ne rast shperndarje.

8- Organizatat sindikale duhet te dorezojne ne Gjykate aktin e krijimit dhe
statutin e tyre,per njohjen e tyre si person juridik. Organizata sindikale fiton
personalitet juridik pas 60 diteve nga dorezimi i statutit ne Gjykate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
 
Sindikatat
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Drejtimet Bachelor :: Juridik-
Kërce tek: