Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si te shkruhet nje leter motivuese?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Adminstratori
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 1038
Pikët e grumbulluara : 14568
Reputacioni : 49
Join date : 17/02/2011
Age : 27
Location : Prizren
Drejtimi : Administrim Biznesi

MesazhTitulli: Si te shkruhet nje leter motivuese?   2nd October 2011, 08:15

Parathënie
Pamarrëparasysh se sa e mirë është rezymeja juaj, duhet të keni edhe
një letër motivuese të shkruar mirë, e cila do të shkojë bashkë me
rezymenë. Letra juaj e motivimit mund të shpjegojë se pse ju jeni
personi i duhur për pozitën për të cilën ju po aplikoni dhe një letër e
tillë e mirë ndihmon që rezymeja juaj të shikohet. Ndiqni hapat e
mëposhtëm që të bëni një letër motivimi të shkëlqyer dhe t’i jepini
vetes mundësi për punën e re.


Hapi 1: Para se të shkruani letrën tuaj të motivimit 1. Gjithmonë shkruani një letër motivimi kur të dorëzoni një rezyme, edhe nëse postimi i punës nuk e ka kërkuar një.
 2. Një letër e mirë motivimi mund të inkurajojë punëdhënësin tuaj të ardhshëm që të konsiderojë rezymenë tuaj.
 3. Hulumtoni mbi kompaninë për të cilën e shkruani letrën e
  motivimit, para se të shkruani letrën. Duke ditur në lidhje me
  nevojat momentale dhe planet e së ardhmes do t’ju ndihmojë të shkruani
  një letër që tregon çfarë vlere do të keni.

………………………………………………………………………………………………Hapi 2: Zgjedhni një stil të letrës së motivimitKa dallime të vogla në llojin e letrës së motivimit që ju do të duhej të dërgonit.Letrat e motivimit në lidhje me postim të punës:
 1. Përmendni postimin e punës, ose në një rresht të letrës suaj të motivimit ose në përbërje të letrës.
 2. Përmendi se ku e keni parë postimin e punës.
 3. Ju sigurisht dëshironi t’i përgjigjeni shpejtë postimit të
  punës, por duke bërë hulumtim në lidhje me kompaninë do d’ju bëjë
  juve të dalloheni.Letrat e motivimit përmes postës elektronike
 1. Shumë letra të motivimit dergohen përmes postës elektronike, që
  do të thot se ato ndikohen nga ajo se a do ta hapë punëdhënësi
  rezymenë e bashkëngjitur.
 2. Letrat e motivimit përmes postës elektronike janë zakonisht më
  të shkurtëra sesa letrat tradicionale, pra përfitoni nga tema për
  të bërë postën tuaj elekrtonike që të dallohet. Mos përfshini vargun e
  përgjithshëm “Dorëzimi i Rezymesë”, vetëm nëse ajo specifikisht
  kërkohet.
 3. Sigurohuni që të përfshini emrin tuaj të plotë dhe informatat e kontaktit në postën elektronike.
 4. Germëzimi dhe gramatika llogariten edhe në postë elektronike!Kërkesa të letrës së motivimit
 1. Një letër e kërkesë i dërgohet menaxherit të përgjithshëm të punësimit, jo në përgjigje të postimit të punës.
 2. Një letër e kërkimit duhet prapë se prapë të shpjëgojë llojin e punës që ju e dëshironi.
 3. Edhe nëse nuk jeni duke aplikuar për një punë të caktuar, ju
  prapë duhet të tregoni që keni hulumtuar në lidhje me kompaninë dhe
  të shpjegoni se si aftësitë tuaja i përmbushin kërkesat e
  kompanisë. Tregoni se si ju do të kishit vlerë për ta.
 4. Shkruani që do të shkoni deri në fund të mundësive të mundshme, dhe pastaj bëni ashtu!

………………………………………………………………………………………………Hapi 3: Filloni letrën tuaj të motivimit
 1. Sigurohuni që emri juaj, adresa, numri i telefonit dhe posta elektronike janë në krye të letrës.
 2. Rregullat për postë elektronike janë më të thjeshta, por ju prapë dëshironi që këto informata të jenë në mesazhin tuaj.
 3. Kurrë mos dërgoni letër motivimi departamentin gjeneral të HR
  (burimeve njerëzore) ose të adresuar si I dashur Zotëri/Zonjë. Në
  vend të kësaj, zbuloni se kush është përgjegjës për punësimin e
  pozitës që kërkoni dhe adresojeni letrën tek ai person.
 4. Sigurohuni që të germëzoni emrin korrekt dhe përdorni titullin e duhur.
 5. Telefononi kompaninë që të merrni këto informata, nëse është e
  nevojshme, përvec nëse kompania specifikon të mos telefonohet.
 6. Përdorni përshëndetje profesionale:

E dashur Sara: – Shumë joformale

E dashur znj. Gashi: – Hapje e mirë

7. Përdorni emrin e plotë të adresuarit nëse nuk jeni i sigurtë se cilin titull të përdorni.

………………………………………………………………………………………………Hapi 4: Shkruani letrën tuaj të motivimit
 1. Nëse aplikoni për një punë specifike, sigurohuni që të referoni pozitën në letrën tuaj.


 • Përmendni se ku keni dëgjuar për pozitën.
 • Nëse ka ndonjë ID numër të punës, shkruajeni atë.
 • Ju nuk dëshironi të jeni të flakur tutje nga një rekrutues i shqetësuar.


 1. Tregoni që keni hulumtuar për pozitën dhe për kompaninë.
 2. Flisni se si aftësitë tuaja përshtaten me kërkesat e pozitës,
  në mënyrë që të depërtojë tek lexuesi dhe të theksojë interesin
  tuaj.
 3. Mundohuni që të përfshini informata të reja kur përshkruani se
  si i plotësoni kushtet e pozitës, në vend që të përsërisni se çfarë
  është e shkruar në rezymenë tuaj.

  • Kjo mund të nënkuptojë një zbulim më të thellë të diçkaje në
   rezymenë tuaj, apo një temë të lidhur e që nuk është përshtatur në
   rezyme.

</li>
 • Mos përdorni shumë “unë” apo “mua”, ose të flisni për nevojat
  dhe dëshirat tuaja; shpjegoni se si do të jeni të vlefshëm për
  kompaninë dhe se si ju mund t’i ndihmoni atyre.
 • Jini pozitivë në letrën tuaj. Askush nuk ka dëshirë të punësojë një punëtor të pakëndshëm.
 • Mbani mënd, letra e motivimit duhet të jetë e shkurtër; duke
  qenë fjalëshume dhe duke shkruar më shumë se tre paragrafë nuk mund
  t’i ndihmojë shansat tuaja.

 • ………………………………………………………………………………………………  Hapi 5: Përfundoni letrën tuaj të motivimit
  1. Jepni numrin e telefonit dhe postën elektronike më të mirë ku mund të ju kontaktojnë dhe kërkoni lexuesin që të kontaktoni.
  2. Mund të shkruani që do të kaloni nëpër letrën tuaj dhe ta
   shpjegoni atë. Por jini të siguruar që nëse e shkruani ta bëni atë!

   • Ju nuk duhet të harxhoni shumë kohë në kalimin tuaj nëpër
    letër; konfrimimi i rezymesë dhe letrës suaj të motivimit është e
    mjaftueshme.
   • Nëse puna kërkon që të mos telefononi, rrespektojeni këtë.

  </li>

  ………………………………………………………………………………………………  Hapi 6: Korrigjoni para se ta dërgoni letrën tuaj të motivimit
  1. Sigurohuni që letra juaj e motivimit nuk ka gabime
   drejtshkrimore dhe gramatikore. Një letër motivimi është një shans që
   tregon se ju dini të shkruani qartë dhe me aftësi.
  2. Kërkojini shoqërisë dhe familjes të lexojë dhe korrigjojë letrën për ju.
  3. Letra juaj e motivimit është po aq e rëndësishme sa rezymeja juaj, pra ndani kohë dhe bëjeni atë të përkryer.  ………………………………………………………………………………………………  Cka të mos bëni në letrën e motivimit
  1. Mos u shprehni se pse ju nevojitet një punë. Shpjegoni se si
   duke ju punësuar juve i ndihmon kompanisë, e jo se si ajo mund të ju
   ndihmojë juve!
  2. Në fillim të letrës së motivimit nuk ka nevojë të përfshihet nevoja juaj e rrogës.
  3. Letra juaj e motivimit nuk duhet të jetë më e gjatë se një faqe.


  ………………………………………………………………………………………………
  Mbrapsht në krye Shko poshtë
  Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
  Adminstratori
  Administrator
  Administrator
  avatar

  Numri i postimeve : 1038
  Pikët e grumbulluara : 14568
  Reputacioni : 49
  Join date : 17/02/2011
  Age : 27
  Location : Prizren
  Drejtimi : Administrim Biznesi

  MesazhTitulli: Re: Si te shkruhet nje leter motivuese?   15th October 2011, 21:46

  Nje shembull si shkruhet letra motivuese  Emri i Kompanisë
  Emri i Personit Përgjegjës

  Adresa e Kompanisë

  Telefoni

  E-mail

  Faqja e Kompanisë  Emri Juaj
  Adresa Juaj

  Telefoni Juaj
  Emaili Juaj (emaili duhet të jetë profesional jo emri007, por e.mbiemri, ose emri.mbiemri ose emri.m ose m.emri)


  Asistent Marketingu


  I nderuar zotëri ...../ E nderuara zonja .......,

  gjatë kërkimit në gazetën XXXXX gjeta se ju ofroni vend pune, si Asistent Marketingu. Me këtë letër, unë aplikoj për vendin e punës që ju ofroni.


  Nëse keni përvojë:


  Unë kam qenë i angazhuar në një kompani xxxxx (lloji i kompanisë dhe jo emri i saj) për xxxxx vite ku kam patur rolin xxxxxx. Gjatë kësaj kohe kam arritur të fitoj përvojë shumë të mirë duke realizuar projekte marketingu.


  Nëse sapo keni mbaruar shkollën ose keni vetëm njohuri mbi
  atë lëmi:


  Unë kam arritur titullin Bachelor në Administrim Biznesi, drejtimi Menaxhim Marketingu. Gjatë studimeve kam pasur xxxx kurse
  ku kemi studjuar çështjet e marketingut dhe gjatë së cilës kohë kemi realixuar xxxxx projekte  Nëse u kërkohen njohuri kompjuteristike::


  Kam njohuri jo profesionale të nivelit të lartë në IT, ku njoh shumë mirë: paketën e MS Office, paketën e OpenOffice.org, programe tjera të rëndësishme për byro si dhe kam njohuri shumë të mira për kërkime në internet.

  Kam bindjen se,duke kombinuar njohuritë dhe përvojën time profesionale me ekipin tuaj me synime drejt së ardhmes, ju keni bër zgjidhjen e duhur e cila do u plotësojë vendin e lirë me ndyshim të suksesëshëm.  Do më gëzonte ftesa për intervistë nga ana juaj.
  Përshëndetje të sinqerta,


  (n[b]ënshkrimi)


  Emri Mbiemri
  P.S. Pasi të e keni përpiluar letrën e konvertoni në formatin PDF.)
  Mbrapsht në krye Shko poshtë
  Shiko profilin e anëtarit http://uni-prizren.forumotion.net
   
  Si te shkruhet nje leter motivuese?
  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
  Faqja 1 e 1
   Similar topics
  -
  » Zyra per Mbrojtjen e Konsumatoreve: Leter e hapur drejtuar Kryeministrit Berisha
  » Pranvera, Arbenit: Bëhu burrë dhe kthema Erionin
  » VIKTORIA XHAKO:PO TA POSTOJ KETE LETER
  » Alfred Papuçiu: Letër drejtuar kryeministrit Sali Berisha‏
  » Agim Gashi: Letër për ditëlindje

  Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
  Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
  Kërce tek: