Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si të shkruhet një Autorizim

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 12594
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: Si të shkruhet një Autorizim   29th September 2011, 18:03

Autorizimet përdoren për të siguruar që një individ të caktuar i është e lejuar qasje në burime që i përkasin një individi apo kompani tjetër, apo si një mjet për të dhënies së aftësisë apo privilegj për t'u angazhuar në disa detyra.

Letër autorizimit është përdorur shpesh si një mjet për të siguruar ligjshmërinë e qasjes në burimet, ose për të përcaktuar parametrat e asaj që janë duke u zgjeruar privilegjet për një individ. Këtu janë disa këshilla se si të shkruaj një letër bazë të autorizimit.

Të përcaktohet lloji i autorizimit që është i nevojshme. Është autorizim për qëllim të lejojë qasje në fotografi të ndryshme, sisteme ose burime të tjera të shoqërisë? Ndoshta autorizim ka për qëllim të përcjell autoritetit të përkohshëm për të vepruar në një pozicion deri në diçka më e qëndrueshme që është e rregulluar. Përcaktimi i qëllimit dhe fushës së autorizimit do të ndihmojë për ta bërë hartimin e përmbajtjes së letrës shumë më e lehtë.

Emrin dhe adresën e sigurt të palës që është për të marrë autorizimin. Ndërsa konsiderohet si një e dhënë në vitet e fundit, ky është një hap që është anashkaluar ndonjëherë në qendrat e biznesit më shumë i rastësishëm. Një letër e duhur e autorizimit është drejtuar gjithmonë me një individ të veçantë që është ka autoritet për të njohur dhe zbatuar dispozitat të përshkruara në tekstin e letrës.

Të marrë emrin e duhur dhe disa lloj kualifikuese të dhënat për identifikimin e individit i cili është duke u dhënë autorizim të posaçëm. Përdorimi i emrit të duhur, më tepër se një pseudonim apo version i shkurtuar i emrit të duhur, do të jetë e nevojshme në qoftë se autorizimi kërkon notarizimin si pjesë e procesit. Të dhënat e identifikimit mund të jetë një numër të punonjësve, sigurimet shoqërore Numri, ose forma të tjera të identifikimit që do të sigurojë tek marrësi që individi që është në letër është i njëjti person i cili është dhënë privilegje ose të drejta të përmendur në tekst.

Shkruani trupin e letrës. Në paragrafin e parë, identifikimin e personit që do të ipet autorizim së bashku me një përshkrim të përgjithshëm të llojeve të burimeve ose aftësitë. Në dy paragrafëve tjerë, të specifikojë një varg të dhënash apo fushëveprimin e autorizimit, duke përfshirë çdo autorizim ndihmëse që nuk mund të jetë e lehtë apo e dukshme që lidhet me qëllimin kryesor. Në paragrafin e fundit, mund të përcaktojë kohëzgjatjen e autorizimit me një gamë dhe datë. Nëse periudha e autorizimit është e pacaktuar, specifiko data e fillimit dhe se autorizimi do të mbetet në fuqi deri në një njoftim tjetër.

Kjo mund të jetë diçka e thjeshtë , duke përfshirë titullin kompanisë apo partisë, të tilla si president, apo kreu i një departamenti. Përdorimin e titullit shërben si dëshmi që lëshuesi i letrës mund të zgjasë kohën apo llojet të të drejtave ose të privilegjeve të marrësit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 12594
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: Re: Si të shkruhet një Autorizim   29th September 2011, 18:04

Ja një shembull:


Emri i Plotë i kompanis
Adresa
Data
VendiAUTORIZIMUnë Emri i që autorizon nr letërnjoftimit ___ ,në këtë mënyrë autorizojë emri i personit qe e autorizon me nr te letërnjoftimit _____,për të vepruar në emër të biznesit tonë në të gjitha mënyrat në lidhje me kërkesën për autorizim të pajisjeve, duke përfshirë edhe nënshkrimin e të gjitha dokumenteve që lidhen me këto çështje.
Çfarëdo lloj nënshkrimi dhe të gjitha aktet e kryera nga emri i personit që autorizon brenda dhe jashtë vendit në emër biznesit tonë do të ketë të njëjtin efekt si akte të kryera të vet biznesit tonë.
Ky autorizim është i vlefshëm deri në një njoftim tjetër me shkrim nga Emri i kompanisPersoni që autorizon Personi i autorizuar

________________ V.V _______________
Emri qe autorizon Emri i personti atuorizuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si të shkruhet një Autorizim
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: