Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ushqime për një tru dhe kujtesë më te suksesshme

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 12594
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: Ushqime për një tru dhe kujtesë më te suksesshme   29th September 2011, 18:02

A keni menduar ndonjëherë nga vijnë gabime e memories (të tilla si e humbja e bisedës kryesore të asaj që ju ishin vetëm duke thënë ose harresa për çelësat tuaj ) Shëndetin e trurit është një pjesë e rëndësishme e sigurimit tuaj të mirëqenies, sepse të menduarit të drejtë, dhe ndjenja e ngarkuar me emocionet tuaja, janë një pjesë e madhe e asaj që ju bën të ndjeheni më të lumtur, më të përmbushur, dhe më në gjendje të përballojnë jetën.

Një tru i ndikuar rëndë nga stresi do të bëjë që të gjithë sistemet trupore të vuajnë në një mënyrë apo tjera dhe dëmtojnë rrugët e komunikimit në trurin tuaj, duke dëmtuar qelizat e trurit një nga një deri sa të përjetoni një ulje të kujtesës , dhe në fund të fundit çmenduri apo sëmundjen e Alzheimerit.

Të fillojë të rinj për të mbrojtur mendjen tuaj. Individualisht ne jetojnë më gjatë pra në rini të kemi një mendje sa më të mirë ndërsa rënia e mendor është e zakonshme në plakje, ajo mund të ngadalësohet dhe përmbyset disi duke u kënaqur me një sërë "ushqime të trurit". Në ballë të asaj që është e mirë për trurin tuaj janë antioksidantë, të cilat janë gjetur në të gjitha frutat dhe perimet, bishtajore, çaj, çokollatë, etj. Pra, të lënë mënjanë shqetësimet dhe të fillojë të ushqyerit në mënyrë pro aktive trurin tuaj me ushqime që shkenca ka treguar do ta mbrojtur atë dhe do të shkojnë në një rrugë të gjatë për të ju ndihmuar, gëzojuni një jete të gjatë dhe cilësinë e jetës.

Konsiderojnë si të rëndësishme funksionimin e trurit ! Funksionimin më i mirë i trurit është në lidhje me përmirësimin e kujtesës dhe të menduarit tuaj të qarta, ju ndihmon të administroni më mirë dhe shprehin emocionet tuaja, dhe ruajtjen e shëndetit tuaj të përgjithshme. Përveç kësaj, shëndet të mirë trurit ju ndihmon për të mbajtur marrëdhëniet tuaja në nivelin e tyre më të lartë pra të menduarit në mënyrë të qartë dhe ndjenja e madhe, si dhe duke bërë më të mirë tuaj për të qëndruar rreth të dashurit apo të dashurës tënde më gjatë duke ngrënë antioksidantë për një tru kundër plakjes.

Përdorin disa shtesa dhe ushqime, si masë parandaluese për të ngadalësuar plakjen e trurit. Ngadalësimi i plakjes dhe mbajtje mendore të mprehtë të mjaftueshme në mënyrë që ju të mund të kryeni punë të shkëlqyeshme, si dikush që është deri në 10 vjet më i ri pra kjo mund të bëhet duke përdorur ushqime të trurit. Ushqime i trurit duhet të ngadalësoj oksidimi me rregullim deri radikalet e lira në trupin tuaj , si dhe janë në shënjestër të nevojave specifike brenda trurit tuaj. Të përpiqemi të marrim një shumëllojshmëri të mirë të ushqimeve të trurit në dietën tuaj në mënyrë që ju të gëzojnë shijet e ndryshme dhe mund të hani në gjitha stinët (e cila zvogëlon shpenzimet dhe siguron freski).
Hani ushqime të pasura siç janë selenium (Selenium është një mineral thelbësor i kërkuara në sasi të vogla. Kjo është një micronutrient. Selen është gjetur natyrisht në bimët dhe produkte të ushqim detit dhe mish.). selenium ka mineral që ka një rol thelbësor në sigurimin e shëndetit të mirë të trurit, veçanërisht si një antioksidant Studimet kanë gjetur se nivelet e ulëta që rezultojë selenium kanë një kujtesë të dobët, disponimi të keq, dhe kanë ulur funksioni njohës, duke rritur selenium përmirësohet, qartësia humori të menduarit, dhe nivelet e energjisë Hani ushqime të pasura me selenium për të marrë të paktën 55 mikrogramë (mcg) të përditshme, si të mirë për trurin tënd:.
-Hani bukë gruri dhe thekrës - ajo ka 10 mcg selenium .
Tuna ka 63 mikrogramë selen në të 3-ounces.

Arra kanë 270 mikrogramë selenium.

Hani peshk dhe vaj peshku. Peshk përmban selenium, vitamina A dhe D, fosfor, magnez dhe jod (peshku detare). Vaji i peshkut është burim i pasur i jetike yndyrë për zhvillimin e trurit të foshnjet të pa lindur dhe te foshnjat e lindura. Hani rreth 396g peshk në javë, tri servings (çdo lidhje me madhësinë e grusht tuaj). Vaji i peshku është gjithashtu në dispozicion në ushqime të fortifikuara me shtesa DHA

Boronica . Këto fruta të shquar mund të bëjnë mrekulli për trurin tuaj dhe janë menduar për të mbrojtur kundër inflamacionit dhe oksidimi, dy procese që në mosha qelizat e trurit tuaj dhe që janë të lidhur me sëmundjen Alzheimer. Manaferrat janë shumë të mira janë aq të mira se ato kanë qenë të quajtur "manaferrat e trurit". Ato janë të mira edhe për të përmirësuar kujtesën afat shkurtër.

Hani ushqime të pasura me vitaminë E. Vitamina E është një tjetër antioksidant i konsideruar në gjendje për të pakësuar shanset për të marrë sëmundjen eAlzheimert Të hani vetëm 30 mg, e arra ose fara në një ditë, ose duke marrë një shtesë prej 200 për 400 IU ditore së bashku me vitaminë C, mund të ndihmojë në përmirësimin e vitaminave në nivelet e duhura , vini re se ajo punon në mënyrë më efektive kur merren me vitaminë C. Vitamina E gjendet në ushqime të tilla si farat e lulediellit, patate e ëmbël, lakër jeshile, dhe në vajrat e perimeve

Omega 3 është ushqim i shkëlqyer i trurit, duke siguruar acid të lartë DHA yndyrore që është e nevojshme për përmirësimin e qartësisë mendore dhe ndalon humbjen e kujteses vaj peshku (salmon, troftë etj), peshk vaj, arra, dhe fara , janë të gjitha burime të mirë të omega-3.

Shmangni ushqimet e përpunuara.. Këto ushqime janë mishrat e përpunuara yndyrat, ëmbëlsira, biskota, dhe pasta, trans-yndyra të ngopura të tilla si gjalpë sheqer dietat e Lartë nuk janë të mira për një tru shëndetësor - hulumtimi ka treguar se shumë sheqer ul BDNF që zhvillon indet të reja të trurit, dhe nivelet e ulëta të BDNF kanë qenë të lidhura me depresionin dhe skizofreninë

Alkooli mund të ndikojë dëmshëm në shëndetin tuaj dhe shkakto ulje të kujtesës, kështu që i mbani konsumin sa më të ultë të alkoolit..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
vrifaj
Middle-Bachelor
Middle-Bachelor
avatar

Numri i postimeve : 120
Pikët e grumbulluara : 12418
Reputacioni : 17
Join date : 23/03/2011
Age : 26
Location : C:
Drejtimi : Informatik

MesazhTitulli: Re: Ushqime për një tru dhe kujtesë më te suksesshme   29th September 2011, 22:27

Thanx for this Gashi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 12594
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: Re: Ushqime për një tru dhe kujtesë më te suksesshme   29th September 2011, 23:25

S'ka gje!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ushqime për një tru dhe kujtesë më te suksesshme   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqime për një tru dhe kujtesë më te suksesshme
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: