Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  Teknikat e Shkrimit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 12594
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: Teknikat e Shkrimit    29th September 2011, 18:02


Disa nga teknikat e shkrimit se si te shkruam një Tregim,një roman, editorial etj.
Shkrimi është një formë e rëndësishme e komunikimit. Shkrimtarë e mira që përdorin teknika të ndryshme të shkrimit që përshtaten qëllimit të tyre për të shkruar. Të jesh një shkrimtar i mirë, ti duhet ta sundosh secilin nga teknikat e mëposhtme shkrim.Përshkrim

Përmes përshkrim, një shkrimtar i ndihmon lexuesit ti përdorin shqisat e ndjenjave, duke parë, dëgjuar, duke imagjinuar që mban erë, dhe provë për të provuar atë përvojë të shkrimtarit. Përshkrimi i ndihmon lexuesit më të qartë që ti kuptojnë njerëzit, vendeve, dhe gjërat për të cilën shkrimtari i ka shkruar. Kjo është forma më e zakonshme e të shkruarit. Ju do të gjeni të shkruarit përshkrues në gazeta, revista, libra, dhe shumica e formave të tjera të komunikimit me shkrim.

Ekspozitë
Përmes ekspozitës, një shkrimtar informon, shpjegon, dhe sqaron idetë dhe mendimet e tij / saj . Ekspozita shkon përtej përshkrim për të ndihmuar lexuesin të kuptojnë me qartësi më të madhe dhe të thellë idetë dhe mendimet e shkrimtarit. shkrim shpjegues, si shkrim përshkrues, zakonisht gjendet në gazeta, revista, libra, dhe shumica e formave të tjera të komunikimit me shkrim.

Tregim
Nëpërmjet tregimit, një shkrimtar tregon një histori. Një histori që ka një karaktere, një mjedis, një kohë, një problem, si dhe përpjekje në zgjidhjen e problemit. Tregimet janë biseda shembuj me tregime të shkurtra, ndërsa romanet janë shembuj të tregimeve të gjata.

Bindje

Me anë të bindjes, një shkrimtar përpiqet për të ndryshuar lexuesit pikë pamjen e parë në një subjekt temë ose pozitë. Shkrimtari paraqet fakte dhe opinionet në mënyrë që lexuesi për të kuptuar pse diçka është e drejtë, apo e gabuar, ose një Editorial, letra për redaktorin në gazeta dhe revista, dhe një tekst për një fjalim politik janë shembuj të shkruar bindëse.

Krahasimi dhe Kontrasti

Përmes krahasimit dhe kontrast, një shkrimtar nxjerr në pah ngjashmëritë dhe dallimet në lidhje me një temë. Krahasimi është përdorur për të treguar atë që është e njëjtë apo të përbashkët. Kontrasti është përdorur për të treguar çfarë nuk është e njëjtë apo jo e përbashkët. Përshkruar kushtet e jetesës në 1900 dhe kushtet e jetesës sot do të lejojë për krahasim dhe kontrast.

Duke përdorur teknikën e shkrimit që i përshtatet qëllimit tuaj, ju do të jeni në gjendje të komunikojnë idetë tuaja në mënyrë efektive.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Teknikat e Shkrimit
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sejdi Berisha:Kujtimi për mësuesin tim, për ëndrrën e shkrimit...!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: