Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si ta shkruajmë një email zyrtar

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 12594
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: Si ta shkruajmë një email zyrtar    29th September 2011, 18:00


Emaili është një mënyrë e zakonshme dhe e përshtatshme për të komunikuar me kompanitë, kolegët, punëdhënësit, të punësuarit, profesorë dhe të tjerë që kërkojnë komunikim formal. Gabim i vogël mund të lë një përshtypje negative. Ka disa mënyra që ju mund të përmirësoni dhe të rrisë mirësjelljes tuaj të postës elektronike.

Emaili është i rëndësishëm sepse automatikisht jep një vulë në kohën e sotme, ju nuk keni për të vënë këtë informacion në email nëse nuk doni të bëni kështu.

Filloni emalin me një përshëndetje. Sepse ju jeni duke synuar për një kontakt profesional, mendoni sikur të shkruani një letër. Bëjeni të thjeshtë me një hyrje të shpejtë "Përshëndetje." në qoftë se ju e dini për kë shkruani pra emrin e personit kontaktues ,është e mirë për të përdorur formën profesionale pra emrin e marrësit (p.sh. Z., Znj, Profesor ose Dr).

Paraprakisht në paragrafin e parë duhet të cekët se kush jeni dhe pse jeni duke e dërguar këtë emali.

Ndërsa në paragrafin e dytë duhet të përmbajë informacionin që ju sigurojnë se jeni duke bërë kërkesë për çfarë jeni të interesuar. Dhe te përcillini një mesazh të duhur.

Nëse ka ndonjë skedarë të bashkëngjitni , përmend ato në email në mënyrë që marrësi të di për të kërkuar dhe për ta hapur dosjen. Gjithashtu, ju duhet ta vendosni emrin në skedarë e bashkangjitur në mënyrë që marrësi të di çfarë dokument është vetëm duke shikuar emrin e skedarit të bashkangjitur.

Të japë një deklaratë përmbyllëse. Filloni duke falënderuar marrës për kohën e tij apo të saj sepse është gjithmonë e rëndësishme, pa marrë parasysh sa i shkurtë apo i gjatë ka qenë emaili me të vërtetë. Të përmblidhet një lloj mesazhi i tillë si, "unë do t'ju kontaktoj sërish me informacione të mëtutjeshme," ose "Unë pres një përgjigjeje nga ana juaja." Në qoftë se një përgjigje është e nevojshme, dhe të jeni i sigurt për atë qe keni deklaruar në mënyrë që mesazhi juaj të ketë qen një informacion i duhur për pranuesin e emailit.

Nëse llogaria juaj është email profesional, ju duhet të keni një nënshkrim të duhur. Kjo automatikisht do të shtohet në fund të emailit. Ju duhet të përfshini emrin tuaj të plotë titullin profesional të punës dhe informatat kontaktuese. Në varësi të politikës, ju mund të shtoni një faqe të internetit të kompanisë apo faqe të mediave sociale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si ta shkruajmë një email zyrtar
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nafi Çegrani: Depërtimi i UDB-së ndër shqiptarë
» Sefedin Krasniqi:DONIKA QË I TËRBOI ENVERISTËT , I TRAZOI ZYRTARËT E QEVERISË THAÇI E I ÇMENDI UDB-ashët

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: