Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si të shkruani një ese të shkëlqyer

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 12594
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: Si të shkruani një ese të shkëlqyer   29th September 2011, 17:57

Si të shkruani një ese të shkëlqyer

Ne këtë mënyre unë do të ju tregoj si ta shkruani një ese te shkëlqyer.
Kjo nuk ka te bëjë me qeshje gramatikore por me shkrimin dhe planifikimin
Gjëja e parë që ju duhet të bëni është e qartë për të zgjedhur temën tuaj


është e domosdoshme që ju të zgjidhni diçka që ju interesojnë në një farë mënyre,megjithatë ju mund te shkruani një ese edhe nëse ju ka caktuar dikush për te shkruar
Pavarësisht nga ajo që ju duhet të shkruani në lidhje me atë ju duhet të jeni në gjendje të gjejnë një aspekt që ju interesojnë dhe të drejtoheni ne të.

Mos u merakosni se puna për te shkruar një ese është e lehte
Në përgjithësi, një ese përbëhet nga një hyrje, trup, dhe përfundim
Hyrja është ajo ku ju duhet te tërhiqini vëmendjen e lexuesit apo vlerësiusit te eses

Ju duhet te shtoni një fjali apo te parashtroni një pyetje kontradiktore ne mënyre qe kjo le
lexuesin te interesuar për te pare se pse ju kërkon ketë pyetje sepse kjo me një far mënyre
e le lexuesin duke menduar për atë

Ne hyrje ju gjithashtu duhet te përfshini një deklaratë te përgjithshëm duke u përcaktuar ne një teme me te specifikuar ku ne fund ajo qon ne një teze tënden qe ti e ke hedhur.
Trupi i paragrafit tuaj duhet te përfshi një shpjegim te temën tuaj.

Mundohuni te përqendroheni ne një aspekt te organizimit te idesë tuaj dhe mundohuni te mos jepini gjithë informatat. Shkruaj diçka atraktive,bëje lexuesin te interesuar.
Përdor shume burime te ndryshme te informacionit(P.sh Citate,intervista,filma etj)

Ju mund të intervistoni një shok apo familjar që e di shumë ne lidhje me temën.
Së fundi, ju duhet të hartoni konkluzionit tuaj,e cila është e shkruar si e kundërta e paragrafit tuaj hyrës Konkluzioni juaj do të përdoren për të nxjerrë gjëra te sakta dhe të afërta.

Në këtë paragraf do të mbështetin temën tuaj dhe pastaj të merresh me shkrim tuaj të gjitha të veçanta për të deklaruar diçka të përgjithshme si pasqyrë e paragrafit në fund.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si të shkruani një ese të shkëlqyer
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: