Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Pershendetje vizitor i nderuar

Forumi UPPZ eshte forum i kushtuar studenteve te Fakuktetit te Prizrenit, dhe ju sigurisht nuk jeni i regjistruar, ose ne qofte se jeni i regjistruar, atehere duhet te identifikoheni.

Per ta bere kete, klikoni ne njeren nga poshte.

Regjistrimi nuk ju merr kohe me shume se 30 sec.

Me respekt, staffi i UPPZ
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2017-2018
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si do të përqendrohemi në studimi për rezultatet më të mira

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
avatar

Numri i postimeve : 868
Pikët e grumbulluara : 12594
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 26
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

MesazhTitulli: Si do të përqendrohemi në studimi për rezultatet më të mira   29th September 2011, 17:55

Përqendrim i plotë i studimit është i nevojshme për të kuptuar çështje sa më mirë. Përqendrimi na nevojitet kur ne përgatitemi për një provim për të siguruar rezultatet më të mira, truri mund të hutohet lehtë dhe nëse një herë ne humbasin fokusin kjo merr kohë përsëri për tu përqendruar.

Edhe kur nuk ka pengesa të jashtme, mendimet mund të na devijojnë dhe bën që të humbasin përqendrimin tonë, por ka disa mënyra të veçanta për të ruajtur fokusin tonë për mësuar.

Duhet hequr të gjitha format e pengesave të jashtëm, duke përfshirë telefonat dhe mesazheve e çastit në kompjuterin tuaj. Kishte me qenë mirë sikur dikush të kishte vendosur një fjalëkalim në kompjuterin tuaj në mënyrë që ju nuk mund të hyni edhe në qoftë se ju do të donit. Largoni telefonat tuaj celular apo fikeni ata. Tregoju familjes tuaj apo kolegeve nëse je në ndonjë institucion mësimor të mos ju shqetësojnë dhe për të përdorur volum të ulët ose kufje për dëgjuar muzikë apo duke shikuar televizor aty pranë.Mësoni në një dhomë që është e ndriçuar mirë dhe një temperaturë të rehatshme. Shmangni zhurmës së lartë të trafikut apo të zhurmës e tilla si familjaret e juaj në dhomën e ndejës apo dhomë konvikti të përbashkët. Zgjidhni një kënd të qetë në një bibliotekë ose në një tjetër dhomë të ngjashme të përshtatshme për të studiuar. Uluni në një karrige me qëndrim të drejtë. Shmangni mësimet në shtratin tuaj që ju të mund ti largoni gjumit.

Sillni çdo gjë që ju kërkoni kur ju filloni të mësoni, duke përfshirë të gjitha tekstet, stilolapsa, kalkulator dhe një shishe e mbushur me ujë.
Mësoni kur ju jeni më vigjilent. Nëse ju jeni në gjendje për të studiuar mirë në orët e para të mëngjesit bëjeni atë, apo duke qëndruar deri vonë ,pas ngrënies të merrni një qik pushim. Shmangni pijet energjike apo pilula.

Mësimi për 50 deri në 60 minuta dhe pastaj të merreni një pushim për pesë deri në dhjetë minuta. Pini diçka shëndetshëm një lëng nëse ekziston gjatë pushimit tuaj.
Vendosni një afat kohore dhe përmbahuni atij. Të hartoni një plan për të gjithë lëndët apo mësimet që ju keni për të studiuar. Bëni alternativ midis lëndëve apo mësimeve në mënyrë që ju të mos mërziteni. Mësimet që ju hasni në vështërsi ose që janë të mërzitshëm kur ju jeni më vigjilent ,mos i anashkaloni ato në mënyrë që ju nuk do të jeni i gatshëm ti kaloni dhe të shkoni për të fjetur. Nëse ju keni vetëm një objektiv për të studiuar, apo punuar rreth saj për gjysmën e parë të planit tuaj dhe provo veten tuaj në gjysmën e dytë. Të siguroheni për kohë të mjaftueshme për ushqim dhe ushtrim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si do të përqendrohemi në studimi për rezultatet më të mira
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anë të mira dhe më shumë pasoja negative
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!
» HYRE EMINI - MIRA, DESHMORE E KOMBIT
» Agim Gashi:E qan nëna bijën e saj
» Gra të mira e të bukura Ju përshëndet poeti Vullnet Mato me poezinë DHURATA GRAVE

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: