Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Përshëndetje vizitor i nderuar,

Forumi uni-prizren është forum i kushtuar studentëve të Universitetit të Prizrenit. Ju nuk jeni i regjistruar ose nuk jeni identifikuar në forum. Ju lutem identifikoheni ose regjistroheni duke klikuar si më poshtë.

Me respekt, stafi i forumit të Universitetit të Prizrenit
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI

Viti Akademik 2018-2019
 
ForumForum  PortaliPortali  Events  PublicationsPublications  GalleryGallery  KërkoKërko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si do të përqendrohemi në studimi për rezultatet më të mira

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gashi
Super Master
Super Master
Gashi


Numri i postimeve : 868
Pikët : 24179
Reputacioni : 18
Join date : 26/09/2011
Age : 32
Location : Prizren
Drejtimi : Software Design

Si do të përqendrohemi në studimi për rezultatet më të mira Empty
MesazhTitulli: Si do të përqendrohemi në studimi për rezultatet më të mira   Si do të përqendrohemi në studimi për rezultatet më të mira Icon_minitime29th September 2011, 17:55

Përqendrim i plotë i studimit është i nevojshme për të kuptuar çështje sa më mirë. Përqendrimi na nevojitet kur ne përgatitemi për një provim për të siguruar rezultatet më të mira, truri mund të hutohet lehtë dhe nëse një herë ne humbasin fokusin kjo merr kohë përsëri për tu përqendruar.

Edhe kur nuk ka pengesa të jashtme, mendimet mund të na devijojnë dhe bën që të humbasin përqendrimin tonë, por ka disa mënyra të veçanta për të ruajtur fokusin tonë për mësuar.

Duhet hequr të gjitha format e pengesave të jashtëm, duke përfshirë telefonat dhe mesazheve e çastit në kompjuterin tuaj. Kishte me qenë mirë sikur dikush të kishte vendosur një fjalëkalim në kompjuterin tuaj në mënyrë që ju nuk mund të hyni edhe në qoftë se ju do të donit. Largoni telefonat tuaj celular apo fikeni ata. Tregoju familjes tuaj apo kolegeve nëse je në ndonjë institucion mësimor të mos ju shqetësojnë dhe për të përdorur volum të ulët ose kufje për dëgjuar muzikë apo duke shikuar televizor aty pranë.



Mësoni në një dhomë që është e ndriçuar mirë dhe një temperaturë të rehatshme. Shmangni zhurmës së lartë të trafikut apo të zhurmës e tilla si familjaret e juaj në dhomën e ndejës apo dhomë konvikti të përbashkët. Zgjidhni një kënd të qetë në një bibliotekë ose në një tjetër dhomë të ngjashme të përshtatshme për të studiuar. Uluni në një karrige me qëndrim të drejtë. Shmangni mësimet në shtratin tuaj që ju të mund ti largoni gjumit.

Sillni çdo gjë që ju kërkoni kur ju filloni të mësoni, duke përfshirë të gjitha tekstet, stilolapsa, kalkulator dhe një shishe e mbushur me ujë.
Mësoni kur ju jeni më vigjilent. Nëse ju jeni në gjendje për të studiuar mirë në orët e para të mëngjesit bëjeni atë, apo duke qëndruar deri vonë ,pas ngrënies të merrni një qik pushim. Shmangni pijet energjike apo pilula.

Mësimi për 50 deri në 60 minuta dhe pastaj të merreni një pushim për pesë deri në dhjetë minuta. Pini diçka shëndetshëm një lëng nëse ekziston gjatë pushimit tuaj.
Vendosni një afat kohore dhe përmbahuni atij. Të hartoni një plan për të gjithë lëndët apo mësimet që ju keni për të studiuar. Bëni alternativ midis lëndëve apo mësimeve në mënyrë që ju të mos mërziteni. Mësimet që ju hasni në vështërsi ose që janë të mërzitshëm kur ju jeni më vigjilent ,mos i anashkaloni ato në mënyrë që ju nuk do të jeni i gatshëm ti kaloni dhe të shkoni për të fjetur. Nëse ju keni vetëm një objektiv për të studiuar, apo punuar rreth saj për gjysmën e parë të planit tuaj dhe provo veten tuaj në gjysmën e dytë. Të siguroheni për kohë të mjaftueshme për ushqim dhe ushtrim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si do të përqendrohemi në studimi për rezultatet më të mira
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mundesi studimi ne SHBA
»  Mundësi studimi në Republikën Çeke
» Rezultatet e provimit pranues - Korrik 2014
» Rezultatet e provimit, shtator - Nazli Tyfekqiu
» Rezultatet e provimi pranues 2012 afati i pare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Universiteti i Prizrenit UKSHIN HOTI :: Hapësirë e lirë :: Këshilla për studentët-
Kërce tek: